15 moich ulubionych francuskich komedii
Trzeba przyznać, że Francuzi doskonale potrafią naśmiewać się z ludzkich uprzedzeń i ułomności. Humor francuski albo się uwielbia i śmieje przy nim do łez, albo się nie lubi i omija go szerokim łukiem. Ja należę do tej pierwszej grupy i przygotowałam zestawienie moich ulubionych francuskich komedii.
To nie jest ranking, kolejność jest tu całkiem przypadkowa. Komedie romantyczne są oznaczone (w razie, gdyby ktoś z Was omijał je szerokim łukiem).
Francuskie komedie
Za jakie grzechy dobry Boże
(Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu? 2014)
Trzy córki Claude‘a i Marie wyszły za mąż za mężczyzn o trzech różnych pochodzeniach i religiach. Jedna za Araba, druga za Chińczyka, trzecia za Żyda. Każdy z nich ma inne obyczaje, reprezentuje inną kulturę.
Ostatnia nadzieja, dla konserwatywnych, katolickich rodziców to najmłodsza córka, która to właśnie planuje przedstawić im swojego narzeczonego.
Komedia pełna francuskiego humoru, naśmiewająca się ze stereotypów. Pokazuje, że często pozorna uprzejmość i grzeczność jest tylko przykryciem dla ukrytych uprzedzeń rasowych. Nie oglądałam jeszcze drugiej części.
Miłość aż po ślub
(Jour R – 2017)
Komedia romantyczna – zabawna, lekka i urocza. Główna bohaterka Juliette organizuje ślub znienawidzonej koleżance z dzieciństwa i zakochuje się w przyszłym panu młodym.
Jeszcze dalej niż Północ
(Bienvenue chez les Ch’tis – 2008)
Naczelnik poczty zostaje oddelegowany do miasteczka na północy Francji. Północ kojarzy się zarówno jemu jak i ludziom z jego otoczenia, z zimną krainą, gdzie mieszkają ludzie głupi i posługujący się dziwną odmianą języka.
Jest to zabawna komedia uderzająca w ksenofobię Francuzów, którzy północ swojego kraju uważają za koniec świata i cywilizacji.
Alibi.com (2017)
Greg zajmuje się znajdywaniem klientom alibi na różne okazje.
Zdrada? Tajemnice? Greg przygotuje Ci doskonałe i wiarygodne alibi. Pewnego dnia Greg zakochuje się w kobiecie, która nie znosi kłamstwa. Żeby zatuszować swoją profesję co robi? Oczywiście to na czym zna się najlepiej czyli kłamie. Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy okazuje się ojciec jego wybranki jest jednym z jego klientów.
Ja przy Alibi.com śmiałam się do łez.
Czym chata bogata
(À bras ouverts – 2017)
Bogaty pisarz w wyniku nieprzewidzianych okoliczności zaprasza pod swój dach romską rodzinę.
Aktorzy Ci sami, którzy wystąpili w „Za jakie grzechy dobry Boże”. Podobny humor i tematyka dotycząca tolerancji.
Jutro będziemy szczęśliwi
(Demain tout commence – 2016)
To połączenie dramatu i komedii. Mnie wzruszył do łez. Zabawnemu beztroskiemu mężczyźnie zostaje podrzucone dziecko. Kobieta, która wręczyła mu dziewczynkę twierdzi, że jest on jej ojcem, po czym po wręczeniu mu dziecka znika.
Przygotujcie chusteczki bo to emocjonalny rollercoaster.
Wszystko zostanie w rodzinie ½
(Babysitting – 2014)
Franck, młody urzędnik musi zaopiekować się synem swojego szefa w jego luksusowym domu. Dziecko robi wszystko, żeby uprzykrzyć mu życie. Dodatkowo Franck kończy właśnie 30 lat, więc znajomi organizują „delikatną” imprezę.
Aktorzy w dużej mierze Ci sami, którzy zagrali w Alibi.com. To samo poczucie humoru, więc jeżeli Alibi Wam się podobało to ten film też powinien.
Wszystko zostanie w rodzinie
(Babysitting 2 – 2015)
Część druga „Babysitting”. Tym razem akcja dzieję się w słonecznej Brazylii. Franck ze znajomi udają się na wakacje, do miejsca, którego właścicielem jest ojciec jego ukochanej. Franck musi go do siebie przekonać. W towarzystwie nieobliczalnych znajomych nic nie idzie tak, jak sobie zaplanował
Heartbreaker. Licencja na uwodzenie
(L’Arnacoeur – 2010)
Alex jest zawodowym uwodzicielem. Jego usługi polegają na rozbijaniu nieudanych par. Pewnego razu zostaje wynajęty do niedopuszczenia do ślubu pewnej Francuzki z angielskim milionerem. Ma na to 10 dni.
Uwaga, jest wątek romantyczny:)
Czyja to kochanka
(La Doublure 2006)
Parkingowy i modelka udają, że są parą, żeby ocalić małżeństwo znanego milionera, z którym kobieta została przyłapana. Lawina nieporozumień i śmiechu.
Rodziny się nie wybiera
(La ch’tite famille – 2018)
W roli gównej Dany Boon.
Valerian jest bogatym i znanym projektantem paryskim. Jego spokój rujnuje pojawienie się rodziny, do której wcześniej się nie przyznawał. Hałaśliwi, nieokrzesani, nie pasują do jego idealnego wizerunku.
Wyszłam za mąż, zaraz wracam
(Un Plan parfait – 2012)
Komedia romantyczna. I znowu Dany Boon w roki głównej.
Isabelle postanawia wziąć ślub i natychmiastowy rozwód z kimś przypadkowym, żeby uniknąć nietypowej klątwy. Jak na francuskie komedie przystało dziewczyna pakuje się w duże kłopoty.
Wzruszający i zabawny.
Dusigrosz
(Radin! – 2016)
François jest bardzo skąpy. Oszczędza na wszystkim, każdy grosz. Pewnego dnia W jego życie wkraczają dwie kobiety: szesnastoletnia dziewczyna, która twierdzi, że jest jego córką i piękna wiolonczelistka.
Smak Życia
(L’Auberge espagnole – 2002)
Młody Francuz na wymianę studencką do Barcelony. Wynajmuje mieszkanie ze współlokatorami z różnych narodowości.
Wasabi Hubert zawodowiec
(Wasabi – 2001)
W roli głównej Jean Reno.
Francuski policjant, Hubert przylatuje do Tokio na pogrzeb. Na miejscu dowiaduje się, że ma nastoletnią córkę, która ścigana jest przez japońską mafię.
Dajcie znać, czy oglądaliście któryś film z mojego zestawienia? Który podobał Wam się najbardziej? A może macie jakieś swoje ulubione francuskie komedie spoza tej listy?
A jeśli nie czytaliście jeszcze o dziwnych nawykach francuzów zapraszam tutaj